Näituse saal oli kujundatud arhiivina, kus sai tutvuda ehitusinsener August Komendandi ja arhitektide vahelises koostöös sündinud konstrueeritud maailmaga. Ekspositsioon kulges kronoloogilises järjekorras, alustades Eesti perioodist ja lõpetades Venezuela projektiga.
Ekspositsiooni keskseks ruumikujunduselemendiks oli kuus ligikaudu 10 meetri pikkust lauda, mille peale olid laotatud joonised, visandid, fotod ja väikesed maketid. Laua kujundus oli inspireeritud Komendandi mõtteviisist oskuslikult ja ausalt kasutada kõike, mida betoon võimaldab. Vastavalt materjali omadustele püüdsime Tema motot edastada läbi enda kujunduse.
Kolmnurkseks ruumiliseks elemendiks volditud kärgkartongplaadist moodustusid 3,2 meetri pikkused paberist talad. Paber on kerge ja õrn materjal, ja annab konstrueerimisel palju võimalusi. Selles mõttes oleme olnud “paberist võlutud!”
Külastajad said jalutada läbi näituse paberist talade vahel, kus oli eksponeeritud eri aegadel kerkinud projektid. Samas oli külastajal võimalus olla koguaeg seotud ka Komendandi inimliku taustaga, mis paistis selgelt saali tagumises seinas. Seal oli Komandandi eluloosein tema isiklike esemetega – dokumendid, raamatud, perekonnafotod, auhinnad.
Vertikaalse aktsendina mõjusid saalis 1,75 meetri kõrgused valguskastid, millel trükitud kangast külgedel eksponeeritakse tähtsamate hoonete fotosid. Valguskastidel on eksponeerimispinda ligikaudu 50 m2. Lisaks toetasid külastajate ettekujutust 3D prinditud maketid, arhiivist laenatud originaalmaketid ja suures mõõtkavas ehitatud hoonete lõikemaketid. Ülevaatliku mulje Komendandi tööst andsid ka saali külgseinad, kus oli kuus tapeedile trükitud August Komendandi insenertehnilist joonist, mis vaheldusid temaatiliste tekstidega.
Näituse loomisel arvestati omanäolise saali ja selle õhuruumiga, nii seinast seinani kui ka põrandast katuse aknani. Omaette toimisid näituse osana ka saalile omapärased vahekorruse kandvad terasfermid, mis kujunesid ka näitusekujunduse üheks oluliseks osaks.
Eksponeerimislaudu oli kokku kuus, need kõik koosnevad kolmest põhimoodulist. Viit lauda pikendasime, sest lisandus eksponeeritavat materjali. Kokkuvõttes sai kasutatud 18 (3,2 meetri pikkust) põhimoodulit ja viite 1,6 meetri pikkust lisamoodulit. Laudadel oli kokku ligikaudu 70 m2 eksponeerimispinda.
Asukoht
Tallinn, Eesti
Aasta
2018-2020
Olek
Valmis
Suurus
540 m2
Tellija
Eesti Arhitektuuri Muuseum
Autorid
Hanno Grossschmidt, Andrea Ainjärv
Kuraator
Carl-Dag Lige
Graafiline disain
Marje Eelma (Tuumik Stuudio)
Auhinnad
Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia 2020 näituse kureerimise eest







